GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET
DOŚWIADCZAJĄCYCH NIEPŁODNOŚCI
Zapraszam Cię do miejsca, w którym kobiety doświadczające niepłodności mają swoją bezpieczną przestrzeń, by spotykać się, wspierać i rozmawiać w szczerości o tym, że droga do macierzyństwa bywa trudna.
Może na pewnym jej etapie czujesz się, jakbyś znajdowała się w ciemnej dolinie lub pułapce bez wyjścia. Kiedy to następuje, może odnosisz wrażenie, że jesteś w tym odczuciu osamotniona. Tymczasem często to, co przeżywasz, jest wspólnym doświadczeniem wielu kobiet.
Trudne uczucia i myśli, które pojawiają się w tak wielu kobiecych sercach i umysłach nie muszą być tematem tabu, a kobieta może być dla innej kobiety wsparciem w uważny, delikatny i szczery sposób.
Czym jest grupa wsparcia dla kobiet
doświadczających niepłodności?
Grupa wsparcia dla kobiet doświadczających niepłodności to cykl spotkań w kobiecym kręgu, w trakcie których w atmosferze intymności (tajemnica grupy), bezpieczeństwa (zaczynamy od stworzenia zasad grupy), zrozumienia (podobne trudności) i w zgodzie ze sobą (mówisz tylko, jeśli chcesz, a także tylko tyle, ile chcesz) rozmawiamy o niepłodności, towarzyszących jej emocjach i osobistych historiach.
To miejsce, w którym masz przestrzeń na dzielenie się swoimi obawami i radościami. Miejsce, w którym możesz doświadczyć, że nie jesteś sama. Miejsce, w którym – jeśli poczujesz taką potrzebę – możesz płakać, ale też śmiać się z innymi kobietami, opowiedzieć o sukcesie lub porażce, doznać otuchy i podobnego wsparcia udzielić innej kobiecie.
To przestrzeń, w której możesz rozmawiać o sposobach radzenia sobie z emocjami i stresem. Tutaj możesz wymieniać doświadczenia, jak radzić sobie w sytuacjach społecznych, których się obawiasz (np. natarczywe pytania o dziecko, informacje o kolejnych ciążach koleżanek). Możesz przyglądać się swoim wewnętrznym przekonaniom na temat ciąży, bycia mamą, a także historiom okołoporodowym swoich rodzin (w trakcie prac z wyobrażeniami i genogramem).
Dlaczego grupa wsparcia dla kobiet
doświadczających niepłodności?
Temat niepłodności w naszej kulturze to nadal często temat tabu. Pary, które się z tym wyzwaniem mierzą, niechętnie mówią na zewnątrz o swoich trudnościach. Doświadczając niepłodności, możesz odnieść wrażenie, że jesteś osamotniona w tym problemie, mimo że dotyka on co piątą parę w Polsce. Okazji do poznania innych osób leczących się z powodu niepłodności nie ma zbyt wiele. Kiedy czujesz, że jesteś w mniejszości, możesz zacząć myśleć, że Twoje doświadczenia oraz towarzyszące im myśli i uczucia odbiegają od normy i nie powinny się pojawiać. To może utrudniać Ci radzenie sobie z nimi – nie zostają wyrażone, lecz stłumione.
Grupa wsparcia dla kobiet doświadczających niepłodności to miejsce, które niesie komunikat, że to, co czujesz, jest normalne w sytuacji, w której jesteś. W grupie możesz spotkać inne kobiety z podobnym doświadczeniem i zmierzające w tym samym kierunku, zyskać ich zrozumienie i akceptację, a także samej łatwiej zrozumieć i zaakceptować to, co się w Tobie dzieje.
Grupa może być także wsparciem merytorycznym. Inne kobiety mogą zadać Ci pomocne pytania naprowadzające na rozwiązania oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Mogą też spojrzeć z innego punku widzenia na Twoją sytuację i zobaczyć w niej to, czego Ty nie dostrzegasz.
Grupa jest też okazją do poznania nowych osób, z którymi – jeśli będziesz miała ochotę – możesz zacząć się spotykać i wspierać na co dzień. To okazja, by stworzyć z drugą kobietą wspierającą relację, na której możesz oprzeć się wtedy, gdy po raz kolejny napotkasz trudności w walce z niepłodnością. Wsparcia w tej walce nigdy nie jest zbyt wiele.
Zapraszam Cię do dołączenia do grupy wsparcia
dla kobiet doświadczających niepłodności
Kim jestem?
Nazywam się Katarzyna Bogucka. Jestem psychologiem i psychoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami w ciąży i po porodzie. Szczególnym obszarem mojej pracy terapeutycznej są doświadczenia, z jakimi mierzą się kobiety na różnych etapach swojej drogi do macierzyństwa (np. leczenie z powodu niepłodności, doświadczanie kryzysu po utracie, doświadczanie trudności okołoporodowych lub po urodzeniu dziecka).
Więcej informacji o mnie znajdziesz, klikając tutaj.
Jak działa prowadzona przeze mnie grupa?
Przed przyjęciem do grupy umawiam się z Tobą na bezpłatne spotkanie konsultacyjne. To moment, w którym wspólnie decydujemy, czy ta metoda jest dla Ciebie najkorzystniejsza czy może lepszym rozwiązaniem byłyby spotkanie indywidualne. To także czas dla Ciebie na poznanie mnie i podjęcie decyzji, czy chcesz dołączyć do grupy.
- Grupa rozpoczyna spotkania, kiedy zbierze się 6 osób (nie przekraczamy liczebności 8 osób, by grupa zachowała kameralny charakter).
- Spotykamy przez 8 tygodni w poniedziałki w godzinach 17:00–19:00.
- Koszt jednego 2-godzinnego spotkania to 150 zł.
- Ruszamy 30 października o godz. 17.00
Jeżeli jesteś zainteresowana dołączeniem do grupy wsparcia, napisz sms lub zadzwoń pod numer:
+48 600 395 292.
Spotkanie konsultacyjne
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, umów się na spotkanie konsultacyjne. Będziesz mieć wtedy okazję, aby wspólnie z terapeutą przyjrzeć się swojej sytuacji, poznać możliwości jej poprawy, wyodrębnić główne problemy do dalszej pracy, a także ustalić cele, które chcesz osiągnąć.
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia indywidualna to trwający od kilku miesięcy do około trzech lat cykl spotkań, który opiera się na relacji terapeutycznej. Wspiera rozwój osobisty oraz samopoznanie, a także ma na celu doprowadzić do trwałych zmian, np. ustąpienia objawów nerwicowych albo dolegliwości somatycznych.