LĘK
Zaburzenia lękowe są najbardziej rozpowszechnioną grupą zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że około 10% społeczeństwa cierpi z powodu lęku. Częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn.
Lęk może dotyczyć praktycznie każdego aspektu życia człowieka. Można przeżywać lęk przed wyjściem z domu lub przed pozostaniem w nim, przed odrzuceniem przez innych lub przed bliskością, przed podejmowaniem decyzji, przed zmianą w życiu, przed porażką lub sukcesem, przed szkołą, przed wystąpieniem publicznym…
Lęk może mieć różne nasilenie, od słabego niepokoju po ataki panicznego strachu, podczas których człowiek ma wrażenie, że zaraz umrze, zwariuje lub spotka go niewyobrażalna katastrofa. Lęk może być ciągły i stale towarzyszyć życiu człowieka. Może być przewidywalny i występować w ściśle określonych sytuacjach. Może też pojawiać się falami albo mieć charakter nagłych, nieoczekiwanych ataków paniki.
Do postawienia diagnozy, objawy zaburzeń lękowych muszą występować przez okres minimum 6 miesięcy i być nieadekwatnie nasilone w stosunku do typowej reakcji organizmu w danej kulturze czy też środowisku, a także zaburzać codzienne funkcjonowanie.
Uporczywy, przewlekły lub napadowy (ataki paniki) lęk znacząco obniża jakość życia. Często utrudnia nawiązywanie i podtrzymywanie relacji, a także utrudnia życie zawodowe. Sprawia, że osoby cierpiące na zaburzenia lękowe unikają podejmowania odpowiedzialnych zadań, unikają interakcji społecznych w obawie przed atakiem paniki w miejscu publicznym, krytyką, upokorzeniem czy zawstydzeniem.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszą objawy somatyczne (np. niepokój, rozdrażnienie, przyspieszone bicia serca, ściskanie w dołku podsercowym, bóle głowy, bóle brzucha, parcie na pęcherz czy kiszkę stolcową, pocenie się rąk, drżenie ciała, bóle mięśni, zmęczenie, obniżona koncentracja). Z tej przyczyny często zleca się diagnostykę, która wykluczy zaburzenia hormonalne, choroby układu naczyniowego oraz nadużywanie substancji takich jak alkohol, marihuana czy kofeina.
Jak może Ci pomóc psychoterapia, gdy odczuwasz lęk?
Gdy lęk niszcząco wpływa na Twoje życie, warto skorzystać z psychoterapii. Z pomocą psychoterapeuty możesz poszukać źródeł powstawania swoich lęków, poznać mechanizmy ich pojawiania się i nasilania, nauczyć się radzić sobie z pojawiającymi się objawami lękowymi.
W przypadku nasilonych objawów lękowych, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, najkorzystniej działa połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Leki o działaniu przeciwlękowym przynoszą stosunkowo szybką ulgę w cierpieniu, a psychoterapia pomaga poradzić sobie z przyczynami i mechanizmami powstawania zaburzeń.
Spotkanie konsultacyjne
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, umów się na spotkanie konsultacyjne. Będziesz mieć wtedy okazję, aby wspólnie z terapeutą przyjrzeć się swojej sytuacji, poznać możliwości jej poprawy, wyodrębnić główne problemy do dalszej pracy, a także ustalić cele, które chcesz osiągnąć.
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia to trwający od kilku miesięcy do około trzech lat cykl spotkań, który opiera się na relacji terapeutycznej. Wspiera rozwój osobisty oraz samopoznanie. Pomaga poradzić sobie np. z lękami i ma na celu doprowadzić do trwałych zmian, np. ustąpienia objawów nerwicowych.