PSYCHOTERAPIA PAR
Terapia umożliwia poprawę relacji i szczęśliwsze wspólne życie
Psychoterapia par jest okazją do przyjrzenia się emocjom i zachowaniom, które pojawiają się między partnerami i utrudniają im bycie razem (mogą to być np. poczucie oddalenia, osamotnienia, żalu, wzajemne oskarżenia, kłótnie, nieporozumienia). Spotkania w gabinecie terapeuty pomagają także wyrazić i zrozumieć wzajemne potrzeby oraz oczekiwania – spokojnie, w atmosferze uważności i zrozumienia.
Obecność terapeuty i jego towarzyszenie bez oceniania pozwala pracować nad sposobem komunikacji, uczyć się pytać w taki sposób, aby usłyszeć, a także wyrażać potrzeby w sposób zrozumiały dla partnera. Sesje terapeutyczne są także okazją do tego, by wymyślać nowe rozwiązania, które zastąpią te nieskuteczne. Regularne spotkania i rozmowy o tym, co się wydarzyło od ostatniej sesji, stają się zachętą do wdrażania tego, co partnerzy odkryli na ostatnim spotkaniu.
Czasem wizyta w gabinecie psychoterapeuty pozwala też przyjrzeć się związkowi. Odpowiedzieć na pytanie czy zostać razem. Zastanowić się, czego tak naprawdę chcemy i potrzebujemy.
Psychoterapia par trwa średnio od 6 do 12 miesięcy. Rozpoczyna się od kilku spotkań konsultacyjnych. Spotkania z terapeutą zwykle odbywają się regularnie co 2 lub 3 tygodnie.
Nad czym warto zastanowić się, rozważając psychoterapię par?
- Czego dotyczy główny problem, z którym borykasz się ze swoją partnerką / swoim partnerem?
- Jak wcześniej rozwiązywałaś / rozwiązywałeś podobne sytuacje?
- Jak teraz reagujesz na sytuacje, które wydarzają się w Twoim związku?
- Czego oczekujesz od związku oraz od partnerki / partnera?
- Co możesz zaoferować swojemu partnerowi?
- Czego Twoja partnerka / Twój partner oczekuje od Ciebie?
- Jak wyglądały początki Waszego związku?
- Co urzekło Cię w partnerce / partnerze na początku związku?
- Na czym Ci wtedy zależało?
Spotkanie konsultacyjne
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, umów się na spotkanie konsultacyjne. Będziesz mieć wtedy okazję, aby wspólnie z terapeutą przyjrzeć się swojej sytuacji, poznać możliwości jej poprawy, wyodrębnić główne problemy do dalszej pracy, a także ustalić cele, które chcesz osiągnąć.
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia indywidualna to trwający od kilku miesięcy do około trzech lat cykl spotkań, który opiera się na relacji terapeutycznej. Wspiera rozwój osobisty oraz samopoznanie, a także ma na celu doprowadzić do trwałych zmian, np. ustąpienia objawów nerwicowych albo dolegliwości somatycznych.