SPOTKANIE KONSULTACYJNE
Sprawdź, czy psychoterapia jest dla Ciebie i jak może Ci pomóc
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia będzie dobrym rozwiązaniem w Twojej indywidualnej sytuacji, to w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie może Ci pomóc spotkanie konsultacyjne (inaczej: konsultacja indywidualna).
Konsultacja to wstępna rozmowa, w trakcie której psychoterapeuta może zorientować się, z jakimi trudnościami się zmagasz, jakie są Twoje wcześniejsze doświadczenia w radzeniu sobie z podobnymi sytuacjami, jakie są Twoje zasoby i mocne strony, jaką masz motywację do wprowadzenia zmian w swoim życiu, z czym ewentualnie mogłabyś / mógłbyś mieć problem w trakcie psychoterapii.
Podczas takiego spotkania wspólnie z psychoterapeutą masz okazję przyjrzeć się sytuacji, w której się znajdujesz, poznać możliwości zmiany oraz poprawy, wyodrębnić główne obszary do pracy terapeutycznej, a także ustalić cele, które chcesz i realnie możesz osiągnąć.
Konsultacja indywidualna pomoże Ci zorientować się:
- Na czym polega psychoterapia, jakie są jej zasady, możliwości i ograniczenia?
- Czy taka forma pracy i spotkań Ci odpowiada?
- Czy ten terapeuta może zaoferować Ci pomoc w sprawie, z którą przychodzisz?
- Która forma terapii będzie dla Ciebie najbardziej korzystna (np. psychoterapia indywidualna, psychoterapia par, psychoterapia rodzinna, psychoterapia grupowa lub psychoterapia uzależnień)?
Może okazać się, że psychoterapia nie będzie dobrym rozwiązaniem w danym momencie Twojego życia, wtedy konsultacja indywidualna stanie się okazją do omówienia i doradzenia innej, bardziej odpowiedniej formy pomocy.
Co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać spotkanie konsultacyjne?
Podczas spotkania konsultacyjnego warto być uważnym, aby móc uświadomić sobie swoje odczucia w stosunku do danego miejsca, konkretnego terapeuty i sposobu jego pracy z Pacjentem.
Czy dobrze czujesz się w tym miejscu? Czy dobrze czujesz się z tym terapeutą? Czy mógłbyś właśnie z nią / nim rozmawiać otwarcie o swoich trudnościach? Czy czujesz się tu bezpiecznie? Czy widzisz możliwości zbudowania zaufania i relacji z tym terapeutą? Czy zaproponowana metoda pracy wydaje Ci się być odpowiednia dla Ciebie? Czy będziesz mogła / mógł włożyć w tę terapię tyle pracy własnej, ile wg terapeuty będzie potrzebne?
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia indywidualna to trwający od kilku miesięcy do około trzech lat cykl spotkań, który opiera się na relacji terapeutycznej. Wspiera rozwój osobisty oraz samopoznanie, a także ma na celu doprowadzić do trwałych zmian, np. ustąpienia objawów nerwicowych albo dolegliwości somatycznych.
Psychoterapia par
Psychoterapia par jest to cykl spotkań osób tworzących parę z terapeutą (lub dwoma terapeutami). Podczas tego rodzaju terapii można zidentyfikować, zrozumieć i rozwiązań problemy, z którymi boryka się dana para. Celem procesu terapeutycznego jest uzdrowienie i poprawa relacji w parze.