ZWIĄZKI
Dla wielu osób stworzenie dobrego, trwałego związku nie jest proste. Marzą o rodzinie, kochającej partnerce / kochającym partnerze, o prawdziwej przyjaźni, ale z jakiegoś powodu nie są w stanie stworzyć satysfakcjonującej relacji. Związki przynoszą im rozczarowania i trudności. Czują się samotni, nierozumiani lub niesprawiedliwie traktowani. Czasem nie mogą poznać odpowiedniej osoby z powodu własnej nieśmiałości lub braku pewności siebie. Innym razem przyczyna tkwi głębiej, na przykład w przekonaniach wyniesionych z dzieciństwa albo nieuświadomionych lękach dotyczących związku lub bliskości.
Zdarza się, że osoby, które w dzieciństwie cierpiały z powodu braku uwagi lub akceptacji, które na co dzień nie doświadczały bliskości, nie miały wspierających relacji z rodzicami, w dorosłym życiu mają trudności w zaangażowaniu się emocjonalnie w związek. Boją się rozczarowania, zranienia, odrzucenia.
Osoby doświadczające w dzieciństwie sprzecznych komunikatów na temat własnej osoby, żyjące w ciągłym napięciu i nieprzewidywalności mają w dorosłym życiu problemy z zaufaniem do samych siebie. Odczuwają niepewność odnoszącą się do tego, kim są i czego potrzebują. Cierpią z powodu niskiej samooceny. Stronią od związków w obawie, że będąc blisko z drugim człowiekiem, zatracą własne ja.
Z kolei dzieci z rodzin, w których dominowała atmosfera kłótni, krzyku, braku szacunku i przemocy, mogą w przyszłości odczuwać lęk przed bliskością. Dlatego, wchodząc w związki, kiedy czują, że więź z partnerką lub partnerem staje się zbyt silna, prowokują sytuacje, które rodzą dystans, albo nawet odchodzą.
Osoby doświadczające trudności w relacjach często czują się osamotnione i wyobcowane, nawet w obecności innych ludzi. Cierpią z powodu poczucia niezrozumienia, bycia odrzuconym. Zdarza się, że osoby będące w związku mają poczucie, że nie dostają tego, czego pragną, na co zasługują. A przy tym nie są w stanie zawalczyć o realizację swoich marzeń.
Często problemem jest występowanie podobnych trudności w kolejnych związkach partnerskich czy przyjacielskich, czyli powtarzanie tego samego, niechcianego schematu z kolejnymi osobami.
Konsekwencją problemów w relacjach może być pogarszające się funkcjonowanie społeczne oraz gorsze samopoczucie.
Jak może Ci pomóc psychoterapia, gdy chcesz budować satysfakcjonujące związki?
Psychoterapia daje możliwość znalezienia odpowiedzi na pytania takie jak: dlaczego zdarza się dana sytuacja, co można zmienić, aby rozwiązać problem, jak być szczęśliwym i dawać szczęście, co zrobić (lub czego nie robić), by zbudować udaną relację.
Z pomocą doświadczonego psychoterapeuty możesz poznać i przełamać niekorzystne schematy funkcjonowania w związku, a także uświadomić sobie, czego pragniesz, co Cię ogranicza, co chciałabyś / chciałbyś zmienić.
Spotkanie konsultacyjne
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, umów się na spotkanie konsultacyjne. Będziesz mieć wtedy okazję, aby wspólnie z terapeutą przyjrzeć się swojej sytuacji, poznać możliwości jej poprawy, wyodrębnić główne problemy do dalszej pracy, a także ustalić cele, które chcesz osiągnąć.
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia to trwający od kilku miesięcy do około trzech lat cykl spotkań, który opiera się na relacji terapeutycznej. Wspiera rozwój osobisty oraz samopoznanie. Ma na celu doprowadzić do trwałych zmian, np. głębsze zrozumienie siebie i budowanie satysfakcjonujących związków.