ŻAŁOBA
Żałoba związana z utratą kogoś bliskiego to jeden z większych rodzajów cierpienia, jaki może spotkać człowieka w ciągu życia. Jest to naturalny proces, który ma swoje etapy i który trzeba przeżyć, aby uporać się ze stratą. U każdego żałoba wygląda i przebiega nieco inaczej. Różny jest także jej czas trwania.
Żałoba jest procesem naturalnym i nieuniknionym, ale zdarza się, że cierpienie staje się zbyt przytłaczające, dezorganizuje życie codzienne, uniemożliwia dbanie o siebie i najbliższych, nie pozwala wykonywać obowiązków zawodowych. Czasem dochodzi do sytuacji zatrzymania się na jednym z etapów żałoby – obserwujemy to, gdy natężenie trudnych emocji nie spada mimo upływu czasu. Nie decydujemy o śmierci, ani swojej, ani cudzej, ale możemy zdecydować się, że zmierzymy się z uczuciami, które w nas ona wzbudza.
Strata bliskiej osoby w wyniku samobójstwa wywołuje oprócz cierpienia szereg innych trudnych uczuć. Najczęściej pojawiają się wtedy: poczucie winy (co mogłem zrobić?, co przeoczyłem?, czy mogłem temu zapobiec?), oskarżanie siebie o brak wsparcia, próba zrozumienia, co przeżywał bliski. Często pojawia się złość na zmarłego (bo nie zadbał o pozostawioną rodzinę i naraził ją na stygmatyzację społeczną), która jest jak najbardziej normalna i warto dać jej wybrzmieć. Czasem pojawia się równolegle poczucie ulgi (rodzina przez długi czas żyła w napięciu, poczuciu bezradności i lęku przed stratą ukochanej osoby, która na przykład długo chorowała i podejmowała już wcześniej próby odebrania sobie życia). Uczucie ulgi dla żałobników jest bardzo trudne. Wiąże się ze wstydem i poczuciem winy wobec zmarłego. Pojawiają się myśli o własnym egoizmie i poczucie, że jest się złym człowiekiem.
Śmierci samobójczej bliskiej osoby towarzyszy zwykle obecność policji, lekarza, prokuratora, a to wszystko dodatkowo w połączeniu z atmosferą podejrzliwości. Okoliczności te odbierają w pewnym sensie rodzinie prywatność przeżywania straty. Utrudnia to pożegnanie się ze zmarłym, a więc i proces żałoby jest zaburzony.
Jak może Ci pomóc psychoterapia, gdy przeżywasz żałobę?
W okresie żałoby warto skorzystać z pomocy terapeuty i wziąć udział w psychoterapii zwłaszcza wtedy, gdy czujesz, że mimo upływu czasu trudno jest Ci powrócić do codziennych obowiązków, smutek utrzymuje się przez wiele tygodni i destabilizuje Twoje życie, pojawiają się zaburzenia snu, poczucie beznadziei, brak apetytu.
Spotkanie konsultacyjne
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, umów się na spotkanie konsultacyjne. Będziesz mieć wtedy okazję, aby wspólnie z terapeutą przyjrzeć się swojej sytuacji, poznać możliwości jej poprawy, wyodrębnić główne problemy do dalszej pracy, a także ustalić cele, które chcesz osiągnąć.
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia to trwający od kilku miesięcy do około trzech lat cykl spotkań, który opiera się na relacji terapeutycznej. Wspiera rozwój osobisty i samopoznanie. Ma na celu doprowadzić do zmian takich jak poradzenie sobie z emocjami czy lękiem. Pomaga też przeżyć proces żałoby.