KATARZYNA BOGUCKA
Umów się na konsultację lub psychoterapię (Kraków i online): +48 600 395 292
Jestem psychologiem, psychoterapeutką. Pracuję w paradygmacie integrującym podejście psychodynamiczne oraz systemowe. Wierzę, że największe znaczenie w pracy terapeutycznej ma nie technika, a uważność na drugiego człowieka i jego potrzeby. Ufam, że nic nie dzieje się przypadkowo, a wydarzenia – nawet te trudne – przydarzają się nie „nam”, ale „dla nas”.
W swojej pracy terapeutycznej szanuję zdanie Pacjenta, jego tempo pracy i jego decyzje dotyczące kierunku zmian. Uczę osoby, które przychodzą do mnie po pomoc, spoglądać we własne wnętrze oraz w swoje serce i to tam szukać odpowiedzi. Zachęcam do spokojnego, uważnego przyglądania się swojej przeszłości, po to, aby móc „odpuścić”, zostawić za sobą to, co trudne i bolesne, a skupić się na tworzeniu obecnego „siebie”. W pracy zwracam uwagę na wszystkie cztery aspekty życia człowieka: ciało, umysł, serce i duszę, ponieważ wierzę, że człowiek jest całością, w której każda z tych sfer ma znaczenie.
W czasie psychoterapii indywidualnej pracuję z osobami dorosłymi, które cierpią z powodu zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju, z osobami mającymi trudność w budowaniu i utrzymywaniu satysfakcjonujących relacji – z partnerem, dziećmi, rodzicami, współpracownikami, znajomymi, a także z osobami pragnącymi lepiej poznać siebie i swoje potrzeby. Wspieram kobiety borykające się z problemem niepłodności, kobiety, które doświadczyły poronienia, utraty dziecka, a także kobiety, które potrzebują wsparcia w czasie ciąży i po porodzie.
Podczas psychoterapii par wspieram także pary doświadczające trudności m.in. w relacjach partnerskich, w czasie kryzysu rodzicielskiego czy związane z problemem niepłodności.
Psychologię studiowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam 4-letnie Studium Psychoterapii Integratywnej w Instytucie Treningu i Edukacji Psychologicznej w Krakowie, 2-letnie Studium Treningu Grupowego oraz Całościowe Szkolenie Podyplomowe przygotowujące do uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego organizowane przez Fundację Rozwoju Terapii Rodzin w Krakowie.
Swoje doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej zdobywałam na Oddziale Dziennym Leczenia Zaburzeń Nerwicowych i Behawioralnych przy Katedrze Psychoterapii UJ Collegium Medicum oraz w Zakładzie Terapii Rodzin Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Pracuję w Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia i prywatnym gabinecie.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz członkiem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji indywidualnej i grupowej.
WSPARCIE DLA KOBIET
Szczególnym obszarem mojej pracy terapeutycznej
jest wsparcie dla kobiet na różnych etapach drogi do macierzyństwa.
Gdy starasz się zajść w ciążę…
Psychoterapia może pomóc Ci zmniejszyć napięcie i stres towarzyszące przedłużającym się staraniom o dziecko. Pozwala Ci przyjrzeć się nieuświadomionym problemom, obawom i konfliktom, które mogą stanowić psychiczną blokadę utrudniającą zajście w ciążę. Daje szansę na to, byś lepiej radziła sobie z presją otoczenia i lepiej znosiła leczenie. Pomaga Ci wrócić do życia, które utknęło gdzieś po drodze, podporządkowane w całości staraniom o dziecko.
Gdy spodziewasz się dziecka…
Psychoterapia może pomóc Ci zmierzyć się z emocjami napływającymi w kolejnych tygodniach oczekiwania na poród. Pomaga Ci przygotować się do roli mamy. Umożliwia uporanie się z własnymi wyobrażeniami dotyczącymi porodu, dziecka i wspólnego życia z nowym członkiem rodziny. Jest pomocą, gdy pojawiają się trudne emocje, lęki i obawy. Pomaga znaleźć sposób, jak rozmawiać z partnerem i bliskimi o Twoim samopoczuciu, by mogli Cię wspierać tak, jak tego potrzebujesz.
Gdy właśnie zostałaś mamą…
Psychoterapia pomaga zadbać o dobrostan psychiczny zarówno Ciebie w nowej roli mamy, jak i Twojego nowo narodzonego dziecka. Dobrostan psychiczny kobiety na tym etapie życia jest niezwykle ważny. Mama, która jest w dobrym stanie psychicznym, ma bowiem o wiele większe możliwości, by zapewnić swojemu dziecku stabilne warunki rozwoju, a także potrafi dostrzec swoje potrzeby i zadbać o nie wystarczająco dobrze, by potem móc zadbać o potrzeby dziecka.